“Savaşa, OHAL’e, cinsiyetçiliğe karşı emeğimiz, kimliğimiz ve özgürlüğümüz için direniyoruz”

İstanbul’ da 8 Mart Kadın Platformu çağrısıyla  “Savaşa, OHAL’e, cinsiyetçiliğe karşı emeğimiz, kimliğimiz ve özgürlüğümüz için direniyoruz” şiarıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda miting düzenlendi.

Dikili Taş’ta başlayan yürüyüşle alana giren kadınlar tarafından sık sık “Jın Jiyan Azadi, Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa, Efrin savaşına hayır” sloganları atıldı. Miting özgürlük ve devrim mücadelesinde yaşamını yitiren tüm insanlar için yapılan saygı duruşunun ardından başladı.

Mitinge konuşmalar ile devam edildi. İlk konuşmayı KHK’ler ile  ihraç edilen KESK üyesi Sema Uçar yaptı. Uçar konuşmasında şunlara değindi. “Bir direnişi örgütlenerek kadın yoldaşlığının önemine inandık. Nerede olursak olalım; içeride, dışarıda, evde, işte özgürlük mücadelesi veren kadınlarla bir araya geldik. Mücadelemiz sürecek. Vardık varız var olacağız”.

Devamında ise Tertip Komitesi adına kürtçe-türkçe  basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını okuyan Şenay Kumuz şunları ifade etti. “Eril sistemin kadın düşmanlığı dün nasılsa bugün de bütün saldırganlığı ile kadınların deneyimleri ve hayatları üzerinden devam ediyor. Bu nedenle bugün kimliğimize, kazanımlarımıza daha fazla sahip çıkma, daha gür bir sesle haykırma günüdür. Erkek egemenliğine dayanan bu sistemin her bir parçasına kimliğimize, bedenimize, emeğimize ve bizleri sömüren bu çarkın her bir parçasına karşı 161 yıldır her 8 Mart’ta olduğumuz yerde, evde, işte, okulda, sokakta direniyoruz!”

Son olarak ise sahneye çıkan Halkların Demokratik Partisi Eş Genel başkanı Pervin Buldan bir konuşma yaptı.”Bugün dünyanın dört bir yanında alanlarda olan, kendi özgürlüğü demokrasi ve barış için alana çıkan kadınlara sevgilerimizi gönderiyorum” dediği konuşmaya şöyle devam etti. Emekçi, işçi kadınlar yaşamın her alanında eşlerimize, kocalarımıza, abilerimize itaat etmiyoruz diyorlar. Sizin de emirlerinize biat etmiyoruz. Çünkü bu ülkeyi yönetenler kadınların iradesini yok sayıyor, kadınları siyasetin arkasına atmak istiyor” dedi.

Konuşmaların sona ermesiyle birlikte Mizgin Tekin ve üyeleri sadece kadınlardan oluşan Alamor Grubu’nun müzik dinletisi eşliğinde halay ve zıtgıtlarla sona erdi.

Gazete Patika

 

 

 

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin …