Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin ardından verilen  912,50 TL para cezasını ödemediği için aralarında Demokratik Kadın Hareketi üyesi kadınlarında olduğu  44 kadına açılan davanın ilk duruşması Eskişehir Adliyesi 4. Asliye Mahkemesinde  gerçekleşti.
Kadınlar kalabalık bir şekilde adliye koridorlarını doldurarak bir kez daha bu zihniyeti mahkeme salonunda mahkum ettiler.
Dava öncesi polis , kadınların yanına gelerek herhangi bir açıklama , gösteri yapılması karşısında müdahale edileceğini söyleyerek taciz etti.
Mahkeme salonunu dolduran kadınlar hakim karşısında bir kez daha müftülük yasasını protesto ettiklerini ifade edip demokratik haklarını kullandıklarını , demokratik hak ve özgürlükleri kısıtlayan bu anlayışın burada yargılanmasının gerektiğini söyledi. Yaklaşık 3 saat süren ifadelerin ardından hakim duruşmayı Haziran ayına erteledi.
Mahkemeye Eskişehir CHP milletvekili Utku Çakırözer , kadın kurumları temsilcileri, akademisyenler de gelerek destekte bulundu. 

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de Newroz Coşkuyla Kutlandı!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da Eskişehir Fidanlık’ta toplanılılarak Newroz ateşi yakıldı. Yoğun polis ablukası altında gerçekleşen …