8. Trans Onur Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor!

İstanbul (30.6.2016)

8. Trans Onur Haftası kapsamın gerçekleştirilen ve Demokratik Kadın Hareketi’nin de konuşmacı olduğu ‘Başkanlık/Devlet Yeniden Yapılandırılırken Kadın ve LGBTİ+’lar Ne Yapmalı?’ adlı panel gerçekleştirildi.

Panelin Moderatörlüğünü yapan Kıvılvım Arat İki yıldır iktidar ve yandaşları tarafından OHAL gerekçesiyle engellenen Onur Yürüyüşlerine değinerek transfobi ve homofobinin katlanarak arttığını belirtti.  Süreç ile birlikte gelen Başkanlık Sistemi ve değişen rejimin karşısında kadın ve LGBTİ+’lar ne yapmalı konulu panelin konuşmacıları Dilşad Cambaz (Demokratik Kadın Hareketi) , Fadime Çelebi ( Sosyalist Kadın Meclisleri), Nehir Kovar, Ayşe Düzkan ‘dı.

Panelde Demokratik Kadın Hareketi adına konuşan Dilşad Cambaz Avrupa’da yaşanan gelişmelerin yanında ülkenin bu denli gerici kalması durumundan bahsederek LGBTİ+ Hareketi geçmişten beri var olduğunu ancak  gücümüzle birlikte görünür olduğunu ve Gezi ayaklanması ile beraber sokak ayağının daha da güçlendiğini belirten Dilşad Cambaz  7 Haziran ile beraber özelde Kürdistan’a dair bir politika izleyen iktidarın ve hala devam etmekte olduğu zulmünün asıl hedefinin toplumsal muhalefeti zayıflatmak olduğuna vurgu yaptı.15 Temmuzu fırsata çevirerek hedefinin muhalif kesim olduğunu ve muhalif kesimin kurumları, basınları, yayınları  kapatılıp tutuklama furyası başlatan iktidarın OHAL süreci ile beraber özelde kadın ve LGBTİ+ ‘lar üzerinde artan baskısına tutsaklar üzerindeki tecrite ve işkenceye değinen Cambaz,  bu politikaların cinsel şiddetin ve saldırının, katliamların önünü açtığını AKP/Erdoğan iktidarının dini ve erilliği kullanarak  kadın ve LGBTİ+ kimliklerini silikleştirmeye çalıştığını belirtti. kadınların örgütlü gücünün bazı yasaları geri çektirdiği gibi bu rejimide değiştireceğini belirterek tek şansımızın örgütlü ve birlikte mücadele etmek  ve sokak ayağını diri tutmak olduğunu söyleyerek ‘   Kadın hareketlerinin LGBTİ+ hareketlerini içselleştirmeli ve birlikte daha güçlü bir kimlik mücadelesi verilmelidir’ ifadelerine yer verdi.

Panelde Sosyalist Kadın Meclisleri adına konuşan Fadime Çelebi tekçi bir anlayış ile kurulan devletin 90 yıldır halklara baskı ve zulüm politikası ile gittiğini , çok renkli olmamıza rağmen tekçiliğin dayatılmaya çalışıldığını ifade etti.Cumhuriyetin ilanından bu yana toplumsal çatışmaların, sınıfsal, ulusal ve cins çelişkilerinin hep var olduğunu ve katliamların bastırılmaya çalışıldığını bunun AKP iktidarı ile daha çok arttığını belirten Çelebi 15 Temmuz’dan sonra baskıların boyutunun değiştiğini seçilmişlerin, devrimcilerin, gazetecilerin tutuklanıp; kurumların kapatılarak baskılanmaya çalışıldığı kadın ve LGBTİ’lere saldırı boyutlarının arttığını söyledi. Fadime Çelebi Tüm bu baskılara karşı kadın hareketinin sokaklarda olduğunu ve olacağını , eril iktidara karşı güçlü ve birleşik bir mücadele hattının örülmesi gerektiğini söyledi.

Nehir Kovar ve Ayşe Düzkan’da yayınlanan KHK’lara ve rejim değişikliği  ile gelen hak ihlalerine değindi. tüm bu baskılara karşı kadın ve LGBTİ’lerin sokaklarda taleplerini haykırmaktan geri durmadığına değinen Nehir Kovar yeni ve güçlü yöntemlere ihtiyacımız olduğunu söyledi. Kadın mevzilerimizi korumaya başladığımızı belirten Ayşe Düzkan kadın ve LGBTİ+ mücadelemizin AKP’yi silikleştireceğini söyledi.

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin …