ADKH İsviçre Örgütlülüğü Eğitim Kampıyla Kurultay Hazırlık Toplantısını Gerçekleştirdi

 ADKH İsviçre Örgütlülüğü Eğitim Kampıyla Kurultay Hazırlık Toplantısını Gerçekleştirdi

 

26-28 Mayıs tarihleri arasında 3 günlük düşünülmüş planlama çercevesinde, İsviçre Avrupa Demokratik Kadın Hareketi’nin çoğunluğunun sağlandığı  İsviçre  Avrupa Demokratik Kadın Hareketi  kurultay hazırlık toplantısı ve eğitim çalışması Alplerde  gerçekleştirildi. Eğitim çalışması bir açılış konuşması ile başlatıldı. Açılış konuşması, içinden geçilen süreci ve planlanmış merkezi kurultayın örgütlenmesi anlayışıyla bölgelerde  kurultay hazırlık toplantılarının  ele alındığı meselelerine vurgu yapıldı. Birinci gün göçmenlik konusu üzerine görsel materyaller eşliğinde sunum gerçekleştirilerek konu özgülünde sohbet edildi.

Etkinliğin ikinci günü ise ADKH merkezi kurultayına hazırlık şeklinde ele alınarak şu gündemler konuşuldu.

– Siyasal Taslak tartışması

  1. Sosyalizimde Kadın
  2. ADKH nın 10 yılında Perspektifimiz ne olmalı
  3. Kurultayda ADKH nin her üyesi neden Delegedir

-Faaliyet Raporu, Mali Rapor

-Komisyonun görevi ve önerilenler

-Merkezi Kurultayımızın planlaması

 

Siyasi taslak ile ilgili merıezi Konsey tarafından hazırlanmış çerçevede bir sunum yapılarak  üyeleri ile tartışılmak üzere ele alındı. Üyeler bu taslağa yönelik fikirlerini sundular, genel sunum ve taslak esas olarak olumlu görüldü. Kadının ezilmişliği, cinsler arası eşitsizlik, sınıflar toplumuna geçişin ilk durağıdır. Dolayısıyla sınıfsız topluma geçis ve insanlığın gerçek anlamda özgürleşmesi mücadelesinde, cinsiyetciliğe karşı mücadele temel önemdedir. Bu anlamda kadınların kurtuluşun sınıfsız toplum mücadelesinin önemli bir öznesidir, bu perspektifle özgün kadın örgütlenmelerinin her açıdan  sosyalizim ve sınıfsız toplum mücadelesinin bir mevzisi olarak ele alınmasına işaret eden ve demokratik kadın hareketimizin on yıllık sğrecinide neleri hedeflediği ?olumlulukları ve eksiklikleriyle  tartışıldı. Bu doğrultuda hazırlanmış perspektif ve sunum kurultaya katılan kadınlarımızın bilinçlerinde teşvik edici rol oynadı.

 

Avrupa Demokratik kadın Hareketinin on yıllık kuruluş serüveninin genel bir muhasebesi ve derslerininde ele alındığı kurultayımızda çıkış temelimiz, tarihi bir önemde görüldü ve bugüne kadarki gidişatın birikimlerinin ideolojik, siyasi ve örgütsel pratik birikimlerini tecrübelerimizden öğrenerek daha ileriye taşınmasına dikkat çekildi, ve isviçre ülke kurultayımızın bu konuda çok önemli bir dinamik olarak sahnedeki rolüne ve bunun diğer yoldaşlara taşınması meselesi üzerinde duruldu.

Çalışmamız başarılıydı, hem canlı bir siyasal tartışma hem gelecek açısından daha iyi bir planlama hem bu planlamayı uygulamada daha cürettkar bir örgütlenme şevki ve hemde genel ideojik, siyasi ve sosyal paylaşım ve dayanışma kültürünü teşvik etti. Alplerin bizler açısından imgesel düşsel derin ütopik ve ama gelecek açısından gerçek olan unutulmaz teması vardır. Barbara Anna Kistler bu coğrafyada evrensel bir kavganın bayrağı olarak Munzurlarda yükselmişti. Mücadele içinde sembol isimlerden biri olan Barbara Anna Kistler politik kadın bilincimizde daha da anlamlı bir yerde durmakta. Etkinlik kapsamında kolektif doğa yürüyüşü de gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin …