POLİS İŞKENCESİNE MARUZ KALAN BERGÜN VARAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

 

 

 

 

 

 

 

BERGUN VARANPOLİS  İŞKENCESİNE MARUZ KALDI

Vücudundaki işkence izlerinin tespiti için bugün Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan rapor alan Bergün Varan, suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ahmet Mandacı, Bergün Varan ile birlikte gözaltına alınan 4 kişinin kötü muamele ve işkence ile karşılaştıklarını söyledi. Bergün Varan’ın gördüğü işkencenin savcılık tarafından da fark edildiğini anlatan avukat Mandacı, ifade işlemi sırasında savcılıkla yaşayanan diyaloğu anlattı;

“Biz dosya kapsamında müvekkillerimize işkence yapıldığını savcıya, söyledik. Onların tabi fiziki olarak karşılığını görmediği için savcı geçiştirdi. Bergün ifade işlemi için kapıdan girer girmez, savcının verdiği tepki, ‘Umarım kafanı bu hale polisler getirmemiştir’ oldu. Bizim kendisine cevabımız polis yaptı olunca, savcı dudaklarını ısırdı.”

SAĞLIK RAPORUNDA İŞKENCE VAR

Bergün Varan’ın soruşturma dosyasında  bulunan sağlık raporunun kendilerine verilmediğini iddia eden avukat Mandacı, “İşkencenin gözaltına alınırken yapıldığını iddia ediyoruz. Bergün Varan, gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı sağlık muayenesinde,  polisler tarafından bu hale sokulduğunu beyan etti. Sağlık raporunda bu bilgiler var. Ancak sağlık raporuna ulaşmamış engelleniyor. Dosyada gizlilik kararı var ama yakalama tutanağı, sağlık raporu gibi evraklar gizlilik kapsamına girmiyor. Ancak buna ragmen fiili olarak sağlık raporunu almamız engelleniyor” dedi. Polisler hakkında suç duyurusunda  bulunacaklarını söyleyen avukat Mandacı, “Bergün, kendisine bunu yapan polisi teşhis edebileceğini söylüyor. Polislerin operasyon sırasında yapmış olduğu kamera görüntülerini talep edeceğiz. Bergün’ün şöyle bir iddiası var, özel bir teknikle saçlarının yolunduğunu söylüyor. Saçı tutup, elini bir kaç kez dolayıp özel bir usulle çekmişler. Bergün, hayatı boyunca böyle bir acı yaşamadığını söylüyor” diye konuştu.

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin …