SILA’NIN ARDINDAN: KADINLARIN İNFAZ EDİLMESİ, YENİ POLİTİKANIN BİR PARÇASI

İSTANBUL – Küçükçekmece’de 18 yaşında ki Sıla Abalay’ın polis kurşunu ile katledilmesinin son iki yılda kadınlara yönelik infaz politikasının bir devamı olduğunu söyleyen kadın örgütü temsilcileri, “Dün Cizre’de, Sur’da katleden devlet bugün Türkiye’de katletmeye devam ediyor” dedi.

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde geçtiğimiz günlerde 18 yaşında Sıla Abalay, bir evde polis tarafından vuruldu. Sıla henüz 18 yaşındaydı ancak medya “DHKP-C en üst düzey sorumlusu öldürüldüğü” manşetleri ile olayı duyurdu. Son iki yılda kadınlara yönelik saldırılar ve infazlar artarken kadınlar bunun kadınlara yönelik yeni politikanın bir devamı olduğunu söylüyor.

‘OHAL bahane edilmemeli’

Demokratik Kadın Hareketi Sözcüsü Dilşad Canbaz yaşanan bu olayın çok açık bir infaz olduğunu vurgulayarak, “Devletin 90’lar politikalarına OHAL bahane edilmemeli. Bundan bir sene öncede Dilek Doğan, Günay Özarslan, Yeliz Erbay, Şirin Öter ve bir çok devrimci kadın üzerine devletin yeni politikası infaz. Gözaltına alabilecek durumları varken, bunun adına ne savaş psikolojisi denilebilir ne başka bir şey bu bilerek katletmedir” dedi.

‘AKP’nin kadınlarla ilgili sistematik bir politikası var’

Kadın iradesini teslim alamadıklarında infaza yöneldiklerini belirten Dilşad son olarak, “Biz kadınlar olarak öfkeliyiz, bu katliamların son bulmasını istiyoruz. Cizre’de Sur’da katledilen diri diri yakılan kadınları unutmuyoruz. AKP’nin kadınlarla ilgili sistematik bir politikası var. Dün nasıl Cizre’de Sur’da katlettilerse bugün de Türkiye’de katletmeye devam ediyorlar” diye konuştu.

‘Kadın mücadelesi önemli bir dinamik’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sözcüsü Gülsüm Kav, “Her türlü kadın cinayetinin devlet kaynaklı kadın cinayeti olduğunu görebiliyoruz. Sadece kadınlar değil erkeklerde devlet şiddetiyle katlediliyor ancak genel şiddetin artışı kadınlara daha fazla yansıyor. Yakında ki erkekler tarafından öldürülme her tarafta artmaya başladı. Son süreçte muhalif kesimlerde de kadın cinayetleri yaşanıyor. Kadın mücadelesi çok önemli bir dinamik. Mücadele eden genel toplum içinde kadınlar daha önde yer alıyor. Bu katliamlar kadın mücadelesinin önüne geçmek içindir” şeklinde konuştu.

‘Kadınlar erkek devlete karşı birlikte mücadele etmeli’

Emek Partisi’nden Şenay Kumuz ise katliamın sebebinin 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek getirilen OHAL koşulları ve toplumsal kadın muhalefeti olduğunu söyleyerek, “Kadınların bugün açısından daha fazla görünür olduğu, öne çıktığı özellikle kadın cinayetlerinde ya da referandum döneminde ki tüm çalışmalarında öne çıkmasıyla ilintili olduğu açık. Dolaysıyla aslında bu sadece kadınlara dönük bir şey değil ama son dönemlerde en fazla kadınların olduğu gözüküyor. Kadınların, özellikle kadın politikalarının görünür olmasının sebebi kadınların birlikte güçlü olması. Erkek devlete karşı kadınların birlikte mücadele etmesi gerekiyor” dedi.

ALINTI: GAZETE SUJİN

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin …