ANKARA KADIN PLATFORMU GÖZALTILARI PROTESTO ETTİ

ANKARA – Ankara Kadın Platformu üyeleri gözaltılar karşı düzenledikleri eylemde; devletin şiddeti meşrulaştırmak için uzattığı OHAL’e son vermesi gerektiğini ifade ederek, eril devletin baskı ve şiddeti karşısında yaşamdan, özgürlükten ve emekten yana tavır almaya devam edeceklerini belirtti.

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar, Yüksel Caddesi’nde bir araya gelerek, Sosyalist Kadın Meclislerine (SKM) yapılan operasyonda gözaltına alınan kadınlar için basın açıklaması gerçekleştirdi. “Kadın mücadelesi engellenemez” pankartı arkasında bir araya gelen kadınlar “Yaşasın kadın dayanışması”, “Jin, jİyan, Azadi”, “SKM umuttur, umut dimdik ayakta” ve “Kadın, yaşam, özgürlük” sloganları attı. Basın açıklamasını okuyan Sevinç Koçak, siyasi iktidarın, OHAL sürecini bahane ederek toplumsal muhalefetin her kesimine yönelik baskı ve şiddetini artırmaya devam ettiğini belirterek, “Hiçbir hukuk ilkesinin tanınmadığı bu süreçte, muhalefet eden herkes gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, işinden ediliyor” dedi.

‘Terörist olmayan kalmadı ülkede’

AKP hükümetinden yana olmayan, yapılan hukuksuzlukları eleştiren, adalet isteyen, baskı ve şiddetin karşısında hak arayışlarını destekleyen herkesin “terörist” ilan edildiğini vurgulayan Sevinç, “Kamu emekçileri, öğrenciler, akademisyenler, gazeteciler, Kürtler, sosyalistler, Aleviler, seçilmişler, kadınlar, çocuklar. ‘Terörist’ olmayan tek bir muhalif kesim bile kalmadı ülkede” dedi. Kadını aile içine hapsetmeye çalışan, şiddeti, tacizi, tecavüzü meşrulaştırmaya çalışan AKP hükümetinin, kadınlara yönelik baskılarını da her geçen gün artırmaya devam ettiğini dile getiren Sevinç, Sosyalist Kadın Meclislerinden kadınların Ankara, Mersin ve Kocaeli’de yapılan ev baskınları sonucunda gözaltına alındığını hatırlattı.

Sevinç, “Erkek egemen devletin kadın politikaları karşısında her eylemde yan yana olduğumuz, omuz omuza mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Her gün yeni bir katliam, gözaltı, tutuklama haberiyle uyanıyoruz. İki gün önce Silopi’de 2 çocuk evin içinde panzer altında can verdi. Ve bu sabah İstanbul’da 18 yaşında bir genç kadın, evinde yargısız infazla katledildi. Devlet şiddetini meşrulaştırmak için yaklaşık 1 yıldır uzatılan OHAL sürecine derhal son verilmelidir. Ankara Kadın Platformu tüm bileşenleriyle birlikte; eril devletin baskı ve şiddeti karşısında yaşamdan, özgürlüklerden ve emekten yana tavır almaya devam ediyor, etmeye de devam edecek. Kadın dayanışması engellenemez. Yaşasın kadın dayanışması.”

ALINTI: gazete Sujın

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin …