Kıvılcım Arat’ı Nezarethanede Erkek Bölümüne Koymaya Çalıştılar!

Gözaltına alınan yoldaşımız  Kıvılcım Arat’ı  nezarethanede erkek bölümüne koymaya çalıştılar!

(17.03.2017)

Bugün akşam saatlerinde ADKH’nin yarın Frankfurt’ta gerçekleştireceği 10. Yıl etkinliğine giderken DKH dönem sözcüsü ve İstanbul LGBTİ Derneği temsilcisi Kıvılcım Arat GBT araması olduğu gerekçesiyle Atatürk Havaalanı’nda gözaltına alındı.

Gözaltına alınan yoldaşımız avukatı ile görüştü.  Avukat Aylin Kırıkçı Kıvılcım Arat’ın gözaltına alınma gerekçesinde henüz dosya içeriğinin bilinmediğini ancak GBT’sine bakıldığında daha önceki bir soruşturmadan ifade vermesi gerektiği, bu sebeple hakkında yakalama kararı çıktığını söyledi. Hangi soruşturmadan ne için ifade vermesi gerektiği de belirsiz olan yoldaşımızın  Avukatları  ifade işlemleri için savcıya ulaşmaya çalıştıklarını ancak ulaşamadıklarını ve Arat’ın sağlık problemleri dolayısıyla bugün ifadesinin alınması gerektiğini söyledi. Ancak savcıya ulaşılamadığından yoldaşımız ifade veremedi.

Atatürk Havaalanı Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Kıvılcım Arat’ın avukatının verdiği bilgiye göre trans kadın olmasına rağmen Arat’ı nezarethanede 20 erkeğin olduğu bölüme koymak istemişler. Kıvılcım’ın itiraz etmesi ve tartışma üzerine erkekler bölümüne konulmamış. Şu anda tek başına ayrı tutuluyor.

Yoldaşımız Avukatı aracılığıyla ‘mücadeleye,dayanışmaya, omuz omuza durmaya devam edeceğiz’ mesajını yolladı.

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin …