DKH: ALADAĞ’DA YAŞANAN KATLİAMIN HESABINI SORACAĞIZ!

Adana’nın Aladağ ilçesinde tarikata ait 3 katlı Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangın sonucu 11 öğrenci ve bir görevli yaşamını yitirdi 22 kişi ise yaralandı. Katliamı aydınlatmak ve sorumluları cezalandırmak için harekete geçmesi gereken iktidar tam aksi yönde hareket ederek yayın yasağı ile gerçekleşen katliamın üzerini örtmeye çalışmaktadır. Doğrudan çocukların barınma ve eğitim haklarını ellerinden almaya yönelik adımlar atan faşit AKP iktidarı, devlet yurtlarının kapatılarak yerine özel dernek ve vakıf yurtları açmış böylece yasal olmayan yollardan devlet yurtlarını çeşitli tarikat ve derneklere peşkeş çekmiştir.  Faşist tekçi AKP iktidarının ezilen, emekçi  halkların çocuklarının yalnızca barınma hakkını değil Adana/Aladağ katliamı ile yaşam haklarını da ellerinden almayı amaçladığını bir kere daha gördük. Katliamın üstünü örtme çabalarını ise devreye soktuğu kitle iletişim araçlarının ezilen halkların çığlığını sansürlemesiyle CNN Türk ekranlarında Şirin Payzın aracılığıyla devreye sokan AKP iktidarı ezilen halkımızı tüm kurum, kuruluş ve organlarıyla açık bir şekilde hedefine almıştır.

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Adana/Aladağ katliamı devlet ve tarikatların bir işbirliği sonucunda gerçekleşmiştir.  Çocukların namuslarını gözeterek yangın merdiveninin kapılarını kilitleyen gerici erk egemen zihniyet yine kendi namus cenderesi içerisine hapsettiği çocuklarımızın katlini vacip kılmıştır.  Katliamı “kader” diyerek ezilen emekçi halklarımıza reva gören faşist zihniyet ne yaparsa yapsın yaşam hakkımızı kan emici sisteminizi yıkana kadar savunacağız.

Eğitimde tarikatların önünü açarak hiçbir sorumluluğunu yerine getirmeyen iktidar, bu tarz tarikatlar aracılığıyla tahayyül ettiği toplumsal düzeni yaratmaya çalışırken yaşanan her katliamın üstünü ise havuz medya aracılığıyla örtmektedir.

Faşist AKP iktidarı gerici politikalarını ezilenlerin çocukları üzerinden sürdürmeye devam ediyor. Adıyaman’ın Gerger ilçesindeki İmam Hatip Lisesi’nde öğrenim gören yaklaşık 30 öğrenciye  cinsel istismarda bulunulmasının üstü kapatılmaya çalışılırken, Batman’da cinsel istismara uğrayan 4 çocuğun hastaneye götürüldüklerinde cinsel istismarın kamuoyuna yayılmaması için çocukların hastaneden kaçırılmasını unutmamış ve her fırsatta hesabını soracağımızı haykırırkenKonya’da yine bir tarikata ait yurtta katledilen 17 çocuğun anısı silinmemişken, Ensar Vakfı toplumda hala bir travma iken bunların hesabını sormak bir yana çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile kadınların ve çocukların kazanılmış tüm haklarını ellerinden almaya çalışılmaktadır. Yurtları denetlemeyen ırkçı, faşist, tekçi, erkek iktidar tecavüz yasaları ile biz kadınlara ve çocuklara reva gördüğü yaşamı gözler önüne sermektedir. Biz kadınlar bize reva gördüğünüz yaşamı asla kabul etmedik ve etmeyeceğiz. Tüm halkımız bunu bilmelidir ki mücadelemiz sınıflı toplum yapısını kaldırana kadar sürecektir. Bizim alınterimizle yaşadığınız, bizim sırtımıza basarak güçlendiğiniz sisteminiz bizim mücadelemiz ile yıkılacak. Bizim çocuklarımızın yaşayamadığı bu topraklarda sizin erk egemen zihniyetiniz de barınamayacak. Mücadelemiz yasalarınızı, ahlakınızı, erk dilinizi, sisteminizi yıkana kadar devam edecek.

Biz kadınlar biliyoruz ki,

Her katliamı fıtrat, kaza olarak değerlendiren kadın düşmanı iktidar, ezilen geniş kesimlere katliamı, tecavüzü, yoksulluğu ve açlığı reva görmektedir. ‘Bir kereden bir şey olmaz’ açıklamaları ile tecavüzcüleri koruyan iktidar, göstermelik davalar ile yeni katliamların zeminini hazırlamaktadır. Demokratik Kadın Hareketi olarak bulunduğumuz her alanda çocuklarımızı size kurban etmeyeceğimizi en gür sesimizle haykırarak erk egemen ataerkil sisteminizi yıkana kadar ve çocuklarımıza sınıfsız, sömürüsüz bir dünya bırakana kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Namus kisvesi altında öğrenci yurtlarını kapalı hapishanelere çevirenlere, taciz ve tecavüzü çocuklara reva görenlere, yaşamlarımıza şiddeti, ölümü ve acıyı layık görenlere karşı susmadık, susmayacağız!

Aladağ’da yaşanan katliamın hesabını soracağız!

Kaza değil katliam!


Demokratik Kadın Hareketi

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin …