Kadın Dayanışması Kadın Mücadelesi Kazanacak!

Türkiye-Kuzey Kürdistan’da 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi ve kliklerin kendi iç dalaşlarının halklara yansıması pervasızca devam ediyor. Faşist “TC” devleti ve somut temsilcisi Erdoğan/AKP iktidarını toplumsal muhalefeti ve kadın mücadelesini bastırma politikası ile topluma tekçiliği giydirmeye çalışmakla besliyor. Erdoğan/AKP iktidarı özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası devreye koyulan OHAL ve KHK’ler kapsamında kadınlara, Kürtlere, sosyalistlere, devrimcilere, muhaliflere ve yerel yönetimde halkın seçtiği belediye başkanlarına topyekün saldırıları arttırmıştır.  15 Temmuz’dan bu yana kamu emekçilerini açığa almış, birçok eğitim emekçisini ihraç etmiş, Kürt ulusunun kendi seçtiği belediyelerine kayyumlar atayıp belediyede çalışan işçileri işten çıkarmış ve birçok muhalif gazete ve televizyonu kapatmıştır.

JINHA susturulamaz!

Tekçi faşist TC Devleti muhalif tüm alanlara pervasızca saldırmaya devam ederken devletin hiç kuşkusuz baskı ve sömürü politikalarını yoğunlaştırdığı alanlardan birisini de özgür basındır. 8 Mart 2012’de ilk kadın haber ajansı olan Jin Haber Ajansı: “Ve yazıyoruz. Erkekler ne der diye düşünmeden yazıyoruz.”  şiarı ile açılmıştı. O günden bu güne kadınları sesi olan JINHA basında eril dili bastırmış ve medyanın inatla bastırmaya çalıştığı kadın katliamlarını, cinsiyetçi söylemleri teşhir etmiş kadın mücadelesinin sesi olmuştur. Son çıkarılan KHK ile kapatılan JINHA kadınların mücadelesine kadınların sesine uzatılmış eldir. Bizler bulunduğumuz her alanda kadınlardan aldığımız meşruluğumuzla özgür basının kadın muhabirleri olarak haykırmaya devam edeceğiz. Bizler yine ‘erkekler ne der diye düşünmeden’ yazmaya devam edeceğiz. Bilinsin ki bu saldırılar bizleri susturamayacağı gibi daha gür bir ses ile haykırmamızın önüne geçemeyecektir. Kadınların sesi susturulamaz , JINHA susturulamaz.

Gülten Kışanak ve Ayla Akat Ata yalnız değildir!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata tutuklandı. Gülten Kışanak 12 Eylül askeri faşist cuntasının Amed zindanlarında en ağır işkencesine maruz kalıp her alanda cüreti kuşanan Kürt kadınının sembol isimlerinden biridir. Gülten Kışanak ve Ayla Akat Ata’nın tutuklanması kadın mücadelesine bir müdahaledir. Kadın özgürlük mücadelesinde her alanda kendini görünür kılma mücadelesi yürüten kadınlar Gülten Kışanak ve Ayla Akat’ın tutuklanmasına en sert cevabı verecektir. Bu hukuksuzluk Tecavüze uğrayan kadınların tecavüzcüsünün iyi hal indirimi alıp şort giyen kadınları tekmeleyenleri serbest bırakıp, kadınları katleden katillerin komik cezalar aldığı ve kadınların bedenlerini teşhir etme süreçlerinin devamı ve her alanda baskı altına alınmaya çalışılan kadınların iradesinin yok sayılmasıdır. Erdoğan/AKP iktidarı bilmelidir ki bu tutuklamalar kadın sesini bastıramayacaktır. İçeride dışarıda kadınların sesi susmayacaktır.

Demokratik Kadın Hareketi olarak Gülten Kışanak ve Ayla Akat’ın derhal serbest bırakılmasını istiyor ve mücadele alanlarında haykırmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz. Bizler bedeni teşhir edilen kadınlarız. Bizler emeği yok sayılan ev içi emekçileriyiz. Bizler bu erk egemen sisteme boyun eğmeyen direnen kadınlarız. Bizler dünyaya rengimizi veren LGBTİ leriz. Ve bizler Kanun hükmünde kararnamelerinizi tanımadığımızı birkez daha haykırarak bulunduğumuz her alanı mücadele alanına çevireceğimizi yineliyoruz. Sistem bu derece örgütlü bir şekilde baskı mekanizmalarını kullanarak kadını sindirmeye çalışırken bizlerde Saray diktasına ve askeri faşizme karşı o denli birleşik örgütlü mücadele hattını örmeliyiz.

Kadın dayanışması kadın mücadelesi kazanacak!

Gülten Kışanak ve Ayla Akat Ata yalnız değildir!

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin …