Son Güncelleme : 18.08.2016 12:52

Mardin- HDK, İstanbul İHD, ÖDP,  İşçi Sözü, SODAP, EMEP,  Halk Evleri, DHF, Ovacık ve Mazgirt Belediye Başkanları,  Demokratik Kadın Hareketi  ve DKF, YSP ve MHD’den oluşan dayanışma koordinasyonu  Nusaybin’e dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.

Hakların Demokratik Kongresi (HDK) , İstanbul insan Hakları Derneği  ( İHD), Özgürlükçü Demokratik Partisi (ÖDP), İşçi Sözü, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Emek Partisi(EMEP), Halk Evleri, Demokratik Halk Federasyonu,  Ovacık ve Mazgirt Belediye Başkanları, Dersim Demokratik Kadın Hareketi (DKH), Yeşiller ve Sol Partisi(YSP) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD)’den oluşan dayanışma koordinasyonu Nusaybin’e ziyaret gerçekleştirdi. Heyet Nusaybin Belediye Başkanları ziyareti ardından Musa Anter parkını ve Yenişehir Mahallesinde bulunan aileleri ziyaret ederek, Nusaybin halkıyla dayanışma içerisinde olduklarını dile getirdi. Dayanışmanın moral verdiğini,  tel örgütlerin her geçen gün arttığını ifade eden Belediye Eş başkanı Sara Kaya, ” Bizim en büyük moralimiz sizin gibi değerli arkadaşların ziyareti, sizden güç alıyoruz ” şeklinde konuştu.

” Tel örgütlerin kaldırılmasını ve cenazelerimizi istiyoruz ‘

Cenazesi tel örgütlerin ardında olan Hatice anne, oğlumun cenazesi alika mahallesinde olduğunu söyleyerek, oğlumun cenazesi nerede biliyorum cenazem nerede olduğunu ve cenazesini istediğini söyledi. Anne, tek istediği hendeklerin altında cenazesini almak olduğunu söyledi.

‘Nusaybin yaşanan direniş tarih oldu’

Nusaybin Barış Annesi Perihan Atuğ , “Nusaybin yaşanan direniş tarih oldu. Evet Nusaybin bozuldu ama Nusaybin direndi. 4 ay tank ve toplarıyla Nusaybin yıkamadılar. Nusaybin’de mal da gitti canları da gitti. Canlarımız halen yerin altında, hiç bir yeri tel örgüleri olmadılar sadece Nusaybin ördüler. Hiç bir anne savaş istemez, anneler sadece cenazelerini istiyor. Nusaybin’de sokaklarda kediler katledildi.

Böyle bir devlet var, Nusaybin’in yalnız kalmasını istemiyoruz. Biz tek şey istiyoruz tel örgütlerin kaldırılması,  cenazelerimizi almak istiyoruz. Kendi toprağımızı geliyoruz,  kontrol altında geliyoruz” dedi.

‘ İnsanlık suçunu kınıyoruz’

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türker ise ,” Dersim”liler olarak sizlerle aynı acıyı yaşadık, acılarımız ortak, bu yaşatılan insanlık suçunu kınıyoruz. Anadilinde konuşması ve diğer haklar kadar gibi mazlum taleplerin karşısında toplar ve tankların saldırmak bir insanlık suçudur “ifadelerinde bulunarak, hayatın her alanında yer almak gerekir.

Demokratik kadın hareketi şu ifadelerde bulundu.

Yüz yıllardır bu topraklarda yaşayan Ezidiler, Zazalar, Süryaniler, Kürtler kendi topraklarını kaybetmiş işkâl altındadırlar.

İşkâl edilen bu topraklarda bitip tükenmeyen soykırımlar, katliamlara maruz kaldılar. Ama burada yaşayan Halklar bu katliamlara boyun eğmedi direndi. Çocukları öldürdüler kamuoyuna terörist diye lanse ettiler.

Kadınlarımıza her türlü işkence, tecavüz ettiler. Katledip bedenlerini çırılçıplak sokaklarda gezdirdiler.

Bu canilerin tek bir amacı vardı o da şuydu: Kürt halkın teslim olmasını, boyun eğmesini istediler.

Ama Başta Kürt halkı olmak üzere özelde ise Kürt kadını direndi, teslim olmadı.

Devrimci, onurlu duruşu ile bugünlere gelindi. Rojavadan Şengale oradan Sura, Cizreye, Nusaybine uzanan muazzam ve onurlu kavganın destekliyor burada ölümsüzleşen kahramanları saygı ile anıyoruz. Burada direnen Kadınlarımıza, devrimcilere omuz omuza olduğumuzu, onlara destek vermek için geldiğimizi belirtmek istiyorum. Başta Mardin olmak üzere kuzey Kürdistan kendi yaralarını kendisi sarıyor. İlerici devrimcilere düşen görev ise buraya sahip çıkmaktır.  Tüm halkımızın Mardin deki halkımızın acılarını paylaşmaya ve dayanışmaya bekliyoruz dedi.

nsbn2 nsbn3 nsbn6 nsybn1