TANIDIĞIMIZ PRENSESLER KADINLARI YANSITMIYOR

Arjantinli Sudestada y Chirimbote yayınevi çocuklar için anti-prenses temalı bir kitap koleksiyonu yayınlamaya karar verdi. Okurlarına “Tanıdığımız birkaç prenses var. Peki büyük ve soğuk kalelerde yaşayan bu prensesler, bizim gerçekliğimize ne kadar yakın?” sorusunu yönelten yayınevi, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine biat için “yaratılan” prenseslere karşı kimliğini kazanmış kadınları anlatacak çalışma ile çocukların eğitimi noktasında oldukça önemli bir adım atıyor

HABER MERKEZİ (19.01.2016)- Arjantinli Sudestada y Chirimbote yayınevi çocuklar için anti-prenses temalı bir kitap koleksiyonu yayınlamaya karar verdi. Yayınevi anti-prenses temasını ise şu şekilde açıklıyor; “Çocuklara soğuk ve büyük kalelerde yaşayan, bize yabancı prensesleri anlatmak yerine içimizde yaşayan kadın kahramanları anlatalım.” demek.

Koleksiyon, Meksikalı ressam Frida Kahlo‘nun hikâyesiyle başlıyor. Bir diğer hikâye ise Şilili sanatçı Violeta Parra‘nın hikâyesi… Koleksiyonun devamında şair Alfonsina Storni, Micaela Bastidas, Alejandra Pizarnik‘e, heykeltıraş Lola Mora‘ya, Peru’nun İspanya’ya karşı bağımsızlık savaşında yer alan Juana Azurduy ve Güney Amerikalı özgürlük savaşçısı Micaela Bastidas‘a yer verilecek.

Koleksiyonun ikinci kitabı şu önsözle başlıyor:

“Kadınların hikâyelerini anlatıyoruz. Neden mi? Çünkü birçok önemli erkeğin hikâyesini biliyoruz, ama o kadar çok kadının hikâyesini bilmiyoruz. Birkaç prenses tanıyoruz ama onlar bizim gerçekliğimizden uzak, soğuk ve büyük kalelerde yaşıyorlar. Bizim etrafımızda, Latin Amerika’da, zamanın kalıplarını kıran kadınlar var.”

Ayrıca kontrol et

Eskişehir’de müftülük yasası protestolarından açılan davanın ilk duruşması görüldü!

Eskişehir’de bugün saat 14.00’da 17 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirilen Müftülere verilen nikah yetkisini protesto eyleminin …